Egyiptom
Az elmúlt néhány évtizedben gyökeresen megváltozott az egyiptomi idegenforgalom súlypontja. Míg korábban az ókori történelmi emlékek és a fáraók építményei jelentették a legnagyobb vonzerőt, addig mostanság az országba látogató turisták egyre nagyobb hányada nem a gízai piramisok vagy a luxori templomok miatt jön ide, hanem a napért, a fehér homokért, a türkizkék tengerért, amely bőven akad a Vörös-tengernél és a Sínai-félsziget partjainál.
Az életadó Nílus-völgytől való távolság a történelem során mindig is távol tartotta a civilizációt Egyiptom keleti határvidékétől. A Nílus és a Vörös-tenger partvonala közt ? amely Szuez városától a szudáni határig 1250 kilométer hosszú ? nincs más, csak a Keleti-sivatag lakhatatlan pusztasága, amely mindig elrettentőnek bizonyult. Az élettelen, sziklás tájat itt-ott szirtek, hegyfokok tarkítják, melyeket kiszáradt vádik ? így nevezik a hajdani folyómedreket ? választanak el egymástól.
Sharm es-Sejkben és Hurghadában egymás után nyíltak az üdülőparkok, ahol az északi hideg elől menekülő európaiak kedvükre napozhatnak és fürdőzhetnek. Az üdülők mellé szállodák, kaszinók és golfpályák épültek, és mindez új parancsolatok egész sorával egészült ki, például ?ne menj a strandra fürdőruhafelső nélkül? vagy ?csak palackozott vizet igyál?.
A Vörös-tenger korallzátonyai Egyiptom legfőbb természeti csodái, és a maguk nemében ugyanolyan látványosak, mint a néznivalók listájának élén szereplő piramisok és hasonló, fáraókori remekművek. Sem jelzők, sem tündökletes víz alatti felvételek nem készíthetik fel az embert a varázslatos pillanatra, amikor arcán búvármaszkkal alámerül ennek a csábító álomvilágnak a meleg vizébe. A keskeny és szűk Vörös-tenger egyes helyeken 1,6 kilométer mély. A zátonyok többsége meredek fal, amely szédítően bukik alá, de néhol megemelkedik, és part menti sekélyeseket, korallszigeteket alkot, mielőtt újra eltűnne a mélyben. A mélység miatt az üledék nem tud a felszínre jutni, ezért ilyen rendkívül tiszta a víz. A víz alatti sziklamagaslatok és a part között a peremeken korallzátonyok alakulnak ki, melyeknek a tetején a víz egy felnőtt melléig ér csupán, és így ideális hely a sznorkel kedvelőinek.
Andrew Humphreys: Egyiptom
Geographia Kiadó 135x215 mm, 400 oldal, ára: 4.500,-Ft
|